Morse Cutting Tools 91162 Ball Nose End Mill, 1/2" Dia. x 1" LOC x 1/2" Shank Dia. x 3" OAL, 4 FL, Carbide, AlTiN, Series 5942T - 1028037
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1028037
- ID:
- 854776
| Cutting Diameter | 1/2" |
| Depth of Cut | 1" |
| Overall Length | 3" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$98.17
Morse Cutting Tools Ball Nose End Mill, 1/2" Dia. x 1" LOC x 1/2" Shank Dia. x 3" OAL, 4 FL, Carbide, AlTiN, Series 5942T - 1028037
5942T 1/2 x 1/2 4FL SE
Manufacturer Part Number: 91162
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1028037 |
| Manufacturer Part Number | 91162 |
| Legacy Product Number | MT3291162 |
| HQ Product Code | MRT91162 |
| Series/List # | 5942T |
| Cutting Diameter | 1/2" |
| Connection Diameter Machine Side | 1/2" |
| Depth of Cut Maximum | 1" |
| Overall Length | 3" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 4 |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.5" |
| Dimension Units | Inch |
| Shank Type | Round |
| Usable Length | 1" |
| Applicable Material | Carbide |
| Length Group | Regular |
| End Shape | Ball Nose |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Center Cutting | Yes |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
