Morse Cutting Tools 91223 Ball Nose End Mill, 5/16" Dia. x 1-5/8" LOC x 5/16" Shank Dia. x 4" OAL, 4 FL, Carbide, AlTiN, Series 5942T - 1028097
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1028097
- ID:
- 854784
| Cutting Diameter | 5/16" |
| Depth of Cut | 1-5/8" |
| Overall Length | 4" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$77.38
Morse Cutting Tools Ball Nose End Mill, 5/16" Dia. x 1-5/8" LOC x 5/16" Shank Dia. x 4" OAL, 4 FL, Carbide, AlTiN, Series 5942T - 1028097
5953T 5/16X5/16X1-5/8 4FL
Manufacturer Part Number: 91223
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1028097 |
| Manufacturer Part Number | 91223 |
| Legacy Product Number | MT3291223 |
| HQ Product Code | MRT91223 |
| Series/List # | 5942T |
| Cutting Diameter | 5/16" |
| Connection Diameter Machine Side | 5/16" |
| Depth of Cut Maximum | 1-5/8" |
| Overall Length | 4" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 4 |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.3125" |
| Dimension Units | Inch |
| Shank Type | Round |
| Usable Length | 1-5/8" |
| Applicable Material | Carbide |
| Length Group | Extra Long |
| End Shape | Ball Nose |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Center Cutting | Yes |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
