Morse Cutting Tools 91225 Ball Nose End Mill, 7/16" Dia. x 3" LOC x 7/16" Shank Dia. x 6" OAL, 4 FL, Carbide, AlTiN, Series 5942T - 1028099
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1028099
- ID:
- 854785
| Cutting Diameter | 7/16" |
| Depth of Cut | 3" |
| Overall Length | 6" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$235.21
Morse Cutting Tools Ball Nose End Mill, 7/16" Dia. x 3" LOC x 7/16" Shank Dia. x 6" OAL, 4 FL, Carbide, AlTiN, Series 5942T - 1028099
7/16" Dia. x 7/16" Shank x 3" DOC x 6" OAL, Carbide AlTiN, 4 Flute, Ballnose End Mill Series/List #5953T
Manufacturer Part Number: 91225
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1028099 |
| Manufacturer Part Number | 91225 |
| Legacy Product Number | MT3291225 |
| HQ Product Code | MRT91225 |
| Series/List # | 5942T |
| Cutting Diameter | 7/16" |
| Connection Diameter Machine Side | 7/16" |
| Depth of Cut Maximum | 3" |
| Overall Length | 6" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 4 |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.4375" |
| Dimension Units | Inch |
| Shank Type | Round |
| Usable Length | 3" |
| Applicable Material | Carbide |
| Length Group | Extra Long |
| End Shape | Ball Nose |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Center Cutting | Yes |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
