Morse Cutting Tools 91286 Ball Nose End Mill, 4 mm Dia. x 14 mm LOC x 4 mm Shank Dia. x 51 mm OAL, 4 FL, Carbide, AlTiN, Series 5965T - 1028150
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1028150
- ID:
- 854468
| Cutting Diameter | 4 mm |
| Depth of Cut | 14 mm |
| Overall Length | 51 mm |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$31.66
Morse Cutting Tools Ball Nose End Mill, 4 mm Dia. x 14 mm LOC x 4 mm Shank Dia. x 51 mm OAL, 4 FL, Carbide, AlTiN, Series 5965T - 1028150
5965T 4.00MM x 4MM 4FL
Manufacturer Part Number: 91286
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1028150 |
| Manufacturer Part Number | 91286 |
| Legacy Product Number | MT3291286 |
| HQ Product Code | MRT91286 |
| Series/List # | 5965T |
| Cutting Diameter | 4 mm |
| Connection Diameter Machine Side | 4 mm |
| Depth of Cut Maximum | 14 mm |
| Overall Length | 51 mm |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 4 |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.1575" |
| Dimension Units | Metric |
| Shank Type | Round |
| Usable Length | 14 mm |
| Applicable Material | Carbide |
| Length Group | Regular |
| End Shape | Ball Nose |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Center Cutting | Yes |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
