Morse Cutting Tools 92378 Ball Nose End Mill, 9/64" Dia. x 9/32" LOC x 3/16" Shank Dia. x 2" OAL, 4 FL, Carbide, AlTiN, Series 5942T - 1028205
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1028205
- ID:
- 854398
| Cutting Diameter | 9/64" |
| Depth of Cut | 9/32" |
| Overall Length | 2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$28.89
Morse Cutting Tools Ball Nose End Mill, 9/64" Dia. x 9/32" LOC x 3/16" Shank Dia. x 2" OAL, 4 FL, Carbide, AlTiN, Series 5942T - 1028205
5976T 9/64 x 3/16 4FL SE
Manufacturer Part Number: 92378
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1028205 |
| Manufacturer Part Number | 92378 |
| Legacy Product Number | MT3292378 |
| HQ Product Code | MRT92378 |
| Series/List # | 5942T |
| Cutting Diameter | 9/64" |
| Connection Diameter Machine Side | 3/16" |
| Depth of Cut Maximum | 9/32" |
| Overall Length | 2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 4 |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.1406" |
| Dimension Units | Inch |
| Shank Type | Round |
| Usable Length | 9/32" |
| Applicable Material | Carbide |
| Length Group | Stub |
| End Shape | Ball Nose |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Center Cutting | Yes |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
