Morse Cutting Tools 92808 Square End Mill, 3/8" Dia. x 5/8" LOC x 3/8" Shank Dia. x 2" OAL, Carbide, AlTiN, 2 Flute, Single End Finishing Center Cutting End Mill Series #5973T - 1028326
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1028326
- ID:
- 806571
| Cutting Diameter | 3/8" |
| Depth of Cut | 5/8" |
| Overall Length | 2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Coolant Supply Property | External |
$54.13
Morse Cutting Tools 92808 Square End Mill, 3/8" Dia. x 5/8" LOC x 3/8" Shank Dia. x 2" OAL, Carbide, AlTiN, 2 Flute, Single End Finishing Center Cutting End Mill Series #5973T - 1028326
Square End Mill, 3/8" Dia. x 5/8" LOC x 3/8" Shank Dia. x 2" OAL, 2 FL, Carbide, AlTiN, Series 5944T
3/8" x 3/8" x 5/8" x 2" 2 Flute Single End Carbide Finishing Center Cutting End Mill-ALTiN Series/List #5973T
Manufacturer Part Number: 92808
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1028326 |
| Manufacturer Part Number | 92808 |
| Legacy Product Number | MT3292808 |
| HQ Product Code | MRT92808 |
| Cutting Diameter | 3/8" |
| Connection Diameter Machine Side | 3/8" |
| Depth of Cut Maximum | 5/8" |
| Overall Length | 2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Square |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.375" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Usable Length | 5/8" |
| Application | Finishing |
| Length Group | Stub |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 5944T |
| Trade Name | SOLID MASTER |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
