Morse Cutting Tools 92835 Ball Nose End Mill, 7/32" Dia. x 7/16" LOC x 1/4" Shank Dia. x 2" OAL, 2 FL, Carbide, AlTiN, Series 5940T - 1028349
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1028349
- ID:
- 854401
| Cutting Diameter | 7/32" |
| Depth of Cut | 7/16" |
| Overall Length | 2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$33.86
Morse Cutting Tools Ball Nose End Mill, 7/32" Dia. x 7/16" LOC x 1/4" Shank Dia. x 2" OAL, 2 FL, Carbide, AlTiN, Series 5940T - 1028349
7/32" Dia. x 1/4" Shank x 7/16" DOC x 2" OAL, Carbide AlTiN, 2 Flute, Ballnose End Mill Series/List #5974T
Manufacturer Part Number: 92835
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1028349 |
| Manufacturer Part Number | 92835 |
| Legacy Product Number | MT3292835 |
| HQ Product Code | MRT92835 |
| Series/List # | 5940T |
| Cutting Diameter | 7/32" |
| Connection Diameter Machine Side | 1/4" |
| Depth of Cut Maximum | 7/16" |
| Overall Length | 2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 2 |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.21875" |
| Dimension Units | Inch |
| Shank Type | Round |
| Usable Length | |
| Applicable Material | Carbide |
| Length Group | Stub |
| End Shape | Ball Nose |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Center Cutting | Yes |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
