Morse Cutting Tools 93111 Ball Nose End Mill, 15/32" Dia. x 1" LOC x 1/2" Shank Dia. x 3" OAL, 4 FL, Carbide, AlTiN, Series 5942T - 1028431
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1028431
- ID:
- 854440
| Cutting Diameter | 15/32" |
| Depth of Cut | 1" |
| Overall Length | 3" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$131.04
Morse Cutting Tools Ball Nose End Mill, 15/32" Dia. x 1" LOC x 1/2" Shank Dia. x 3" OAL, 4 FL, Carbide, AlTiN, Series 5942T - 1028431
15/32" Dia. x 1/2" Shank x 1" DOC x 3" OAL, Carbide AlTiN, 4 Flute, Ballnose End Mill Series/List #5942T
Manufacturer Part Number: 93111
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1028431 |
| Manufacturer Part Number | 93111 |
| Legacy Product Number | MT3293111 |
| HQ Product Code | MRT93111 |
| Series/List # | 5942T |
| Cutting Diameter | 15/32" |
| Connection Diameter Machine Side | 1/2" |
| Depth of Cut Maximum | 1" |
| Overall Length | 3" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 4 |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.4688" |
| Dimension Units | Inch |
| Shank Type | Round |
| Usable Length | 1" |
| Applicable Material | Carbide |
| Length Group | Regular |
| End Shape | Ball Nose |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Center Cutting | Yes |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
