Morse Cutting Tools 93140 Ball Nose End Mill, 3/16" Dia. x 1" LOC x 3/16" Shank Dia. x 3" OAL, 4 FL, Carbide, AlTiN, Series 5953T - 1028460
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1028460
- ID:
- 854406
| Cutting Diameter | 3/16" |
| Depth of Cut | 1" |
| Overall Length | 3" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$54.71
Morse Cutting Tools Ball Nose End Mill, 3/16" Dia. x 1" LOC x 3/16" Shank Dia. x 3" OAL, 4 FL, Carbide, AlTiN, Series 5953T - 1028460
5953T 3/16X3/16X1 4FL
Manufacturer Part Number: 93140
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1028460 |
| Manufacturer Part Number | 93140 |
| Legacy Product Number | MT3293140 |
| HQ Product Code | MRT93140 |
| Series/List # | 5942T |
| Cutting Diameter | 3/16" |
| Connection Diameter Machine Side | 3/16" |
| Depth of Cut Maximum | 1" |
| Overall Length | 3" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 4 |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.1875" |
| Dimension Units | Inch |
| Shank Type | Round |
| Usable Length | 1" |
| Applicable Material | Carbide |
| Length Group | Extended |
| End Shape | Ball Nose |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Center Cutting | Yes |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
