Morse Cutting Tools 94964 Square End Mill, 1" Dia. x 1-1/2" LOC x 1" Shank Dia. x 4" OAL, Carbide, AlTiN, 2 Flute, Single End Finishing End Mill Series #5967T - 1028546
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1028546
- ID:
- 806640
| Cutting Diameter | 1" |
| Depth of Cut | 1-1/2" |
| Overall Length | 4" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Corner Radius | 1/8" |
| Coolant Supply Property | External |
$490.03
Morse Cutting Tools 94964 Square End Mill, 1" Dia. x 1-1/2" LOC x 1" Shank Dia. x 4" OAL, Carbide, AlTiN, 2 Flute, Single End Finishing End Mill Series #5967T - 1028546
Square End Mill, 1" Dia. x 1-1/2" LOC x 1" Shank Dia. x 4" OAL, 2 FL, Carbide, AlTiN, Series 5944T
1" x 1" x 4" 0.1250" C/R 2 Flute Single End Carbide Finishing End Mill-ALTiN Series/List #5967T
Manufacturer Part Number: 94964
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1028546 |
| Manufacturer Part Number | 94964 |
| Legacy Product Number | MT3294964 |
| HQ Product Code | MRT94964 |
| Cutting Diameter | 1" |
| Connection Diameter Machine Side | 1" |
| Depth of Cut Maximum | 1-1/2" |
| Overall Length | 4" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Corner Radius |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 1" |
| Corner Radius / Chamfer Width | 0.125" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Usable Length | 1-1/2" |
| Application | Finishing |
| Corner Radius | 1/8" |
| Length Group | Regular |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 5944T |
| Trade Name | SOLID MASTER |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
