Morse Cutting Tools 95058 Square End Mill, 3/16" Dia. x 5/8" LOC x 3/16" Shank Dia. x 2" OAL, Carbide, AlTiN, 4 Flute, Single End Finishing End Mill Series #5968T - 1028600
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1028600
- ID:
- 806642
| Cutting Diameter | 3/16" |
| Depth of Cut | 5/8" |
| Overall Length | 2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Corner Radius | 0.02" |
| Coolant Supply Property | External |
$35.02
Morse Cutting Tools 95058 Square End Mill, 3/16" Dia. x 5/8" LOC x 3/16" Shank Dia. x 2" OAL, Carbide, AlTiN, 4 Flute, Single End Finishing End Mill Series #5968T - 1028600
Square End Mill, 3/16" Dia. x 5/8" LOC x 3/16" Shank Dia. x 2" OAL, 4 FL, Carbide, AlTiN, Series 5943T
3/16" x 3/16" x 5/8" x 2" 0.0200" C/R 4 Flute Single End Carbide Finishing End Mill-ALTiN Series/List #5968T
Manufacturer Part Number: 95058
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1028600 |
| Manufacturer Part Number | 95058 |
| Legacy Product Number | MT3295058 |
| HQ Product Code | MRT95058 |
| Cutting Diameter | 3/16" |
| Connection Diameter Machine Side | 3/16" |
| Depth of Cut Maximum | 5/8" |
| Overall Length | 2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Corner Radius |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.1875" |
| Corner Radius / Chamfer Width | 0.02" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Usable Length | 5/8" |
| Application | Finishing |
| Corner Radius | 0.02" |
| Length Group | Regular |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 5943T |
| Trade Name | SOLID MASTER |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
