Morse Cutting Tools 95074 Square End Mill, 1/2" Dia. x 1" LOC x 1/2" Shank Dia. x 3" OAL, 4 FL, Carbide, AlTiN, Series 5943T - 1028608
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1028608
- ID:
- 806649
| Cutting Diameter | 1/2" |
| Depth of Cut | 1" |
| Overall Length | 3" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Corner Radius | 0.02" |
| Coolant Supply Property | External |
$113.45
Morse Cutting Tools 95074 Square End Mill, 1/2" Dia. x 1" LOC x 1/2" Shank Dia. x 3" OAL, 4 FL, Carbide, AlTiN, Series 5943T - 1028608
Square End Mill, 1/2" Dia. x 1" LOC x 1/2" Shank Dia. x 3" OAL, 4 FL, Carbide, AlTiN, Series 5943T
5968T 1/2X1/2 CR .02 4F
Manufacturer Part Number: 95074
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1028608 |
| Manufacturer Part Number | 95074 |
| Legacy Product Number | MT3295074 |
| HQ Product Code | MRT95074 |
| Cutting Diameter | 1/2" |
| Connection Diameter Machine Side | 1/2" |
| Depth of Cut Maximum | 1" |
| Overall Length | 3" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Corner Radius |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.5" |
| Corner Radius / Chamfer Width | 0.02" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Usable Length | 1" |
| Application | Finishing |
| Corner Radius | 0.02" |
| Length Group | Regular |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 5943T |
| Trade Name | SOLID MASTER |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
