Morse Cutting Tools 95082 Square End Mill, 5/8" Dia. x 1-1/4" LOC x 5/8" Shank Dia. x 3-1/2" OAL, Carbide, AlTiN, 4 Flute, Single End Finishing End Mill Series #5968T - 1028612
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1028612
- ID:
- 806653
| Cutting Diameter | 5/8" |
| Depth of Cut | 1-1/4" |
| Overall Length | 3-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Corner Radius | 0.03" |
| Coolant Supply Property | External |
$211.70
Morse Cutting Tools 95082 Square End Mill, 5/8" Dia. x 1-1/4" LOC x 5/8" Shank Dia. x 3-1/2" OAL, Carbide, AlTiN, 4 Flute, Single End Finishing End Mill Series #5968T - 1028612
Square End Mill, 5/8" Dia. x 1-1/4" LOC x 5/8" Shank Dia. x 3-1/2" OAL, 4 FL, Carbide, AlTiN, Series 5943T
5/8" x 5/8" x 1 1/4" x 3 1/2" 0.0300" C/R 4 Flute Single End Carbide Finishing End Mill-ALTiN Series/List #5968T
Manufacturer Part Number: 95082
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1028612 |
| Manufacturer Part Number | 95082 |
| Legacy Product Number | MT3295082 |
| HQ Product Code | MRT95082 |
| Cutting Diameter | 5/8" |
| Connection Diameter Machine Side | 5/8" |
| Depth of Cut Maximum | 1-1/4" |
| Overall Length | 3-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Corner Radius |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.625" |
| Corner Radius / Chamfer Width | 0.03" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Usable Length | 1-1/4" |
| Application | Finishing |
| Corner Radius | 0.03" |
| Length Group | Regular |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 5943T |
| Trade Name | SOLID MASTER |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
