Morse Cutting Tools 95348 Drill/Mill, 3/8" Dia. x 1" LU x 1" LOC x 2-1/2" OAL x 3/8" Shank Dia., 2 FL, 90 Degrees, Carbide, AlTiN, Series 5989 - 1028665
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1028665
- ID:
- 871356
| Cutting Diameter | 3/8" |
| Depth of Cut | 1" |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Flute Count | 2 |
| Point Angle | 90 Degrees |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Shank Type | Round |
$70.04
Morse Cutting Tools Drill/Mill, 3/8" Dia. x 1" LU x 1" LOC x 2-1/2" OAL x 3/8" Shank Dia., 2 FL, 90 Degrees, Carbide, AlTiN, Series 5989 - 1028665
5989T DRL-MILL 3/8 2F 90D
Manufacturer Part Number: 95348
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1028665 |
| Manufacturer Part Number | 95348 |
| Legacy Product Number | MT3295348 |
| HQ Product Code | MRT95348 |
| Series/List # | 5989 |
| Cutting Diameter | 3/8" |
| Decimal Equivalent | 0.375" |
| Usable Length | 1" |
| Depth of Cut | 1" |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Flute Count | 2 |
| Connection Diameter Machine Side | 3/8" |
| Point Angle | 90 Degrees |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Tool Type | Single End |
| Dimension Units | Inch |
| Coating | AlTiN |
| Shank Type | Round |
| Style | Drill/Mill |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
