Morse Cutting Tools 34111 Spiral Point Tap, #8 - 32, 2-1/8" OAL, 2 FL, HSS, Uncoated, H3, Series 2070 - 1030107
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1030107
- ID:
- 864343
| Thread Size | #8 - 32 |
| Thread Diameter Size | #8 |
| Threads Per Inch | 32 |
| Thread Cutting Part Length | 3/4" |
| Thread Tolerance Class | H3 |
| Thread Standard | NC |
| Overall Length | 2-1/8" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Count | 2 |
| Coating | Uncoated |
| Flute Type | Straight |
| Style | Bottoming |
$11.41
Morse Cutting Tools Spiral Point Tap, #8 - 32, 2-1/8" OAL, 2 FL, HSS, Uncoated, H3, Series 2070 - 1030107
2070 8-32 S/P BOT H3 2FL
Manufacturer Part Number: 34111
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1030107 |
| Manufacturer Part Number | 34111 |
| Legacy Product Number | MT3634111 |
| HQ Product Code | MRT34111 |
| Series/List # | 2070 |
| Thread Size | #8 - 32 |
| Thread Diameter Size | #8 |
| Threads per Inch | 32 |
| Thread Cutting Part Length | 3/4" |
| Thread Tolerance Class | H3 |
| Thread Standard | NC |
| Overall Length | 2-1/8" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Chamfer | Bottom |
| Flute Count | 2 |
| Coating | Uncoated |
| Usable Length | 3/4" |
| Dimension Units | Inch |
| Tool Type | General Purpose Tap |
| Flute Type | Straight |
| End Shape | Spiral Point |
| Style | Bottoming |
| Measurement Type | Machine Screw |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
