Morse Cutting Tools 36296 Thread Forming Tap, #8 - 36, 2-1/8" OAL x 3/4" LU, Uncoated, H5, Series 2105 - 1030669
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1030669
- ID:
- 869553
| Thread Size | #8 - 36 |
| Thread Diameter Size | #8 |
| Threads Per Inch | 36 |
| Thread Tolerance Class | H5 |
| Overall Length | 2-1/8" |
| Thread Cutting Part Length | 3/4" |
| Coating | Uncoated |
| Chamfer | Plug |
$22.32
Morse Cutting Tools Thread Forming Tap, #8 - 36, 2-1/8" OAL x 3/4" LU, Uncoated, H5, Series 2105 - 1030669
#8-36 Dia. - Plug - GH5 - HSS Dia. - Bright - Thread Forming Tap Series/List #2105
Manufacturer Part Number: 36296
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1030669 |
| Manufacturer Part Number | 36296 |
| Legacy Product Number | MT3736296 |
| HQ Product Code | MRT36296 |
| Series/List # | 2105 |
| Thread Size | #8 - 36 |
| Thread Diameter Size | #8 |
| Threads per Inch | 36 |
| Thread Tolerance Class | H5 |
| Overall Length | 2-1/8" |
| Thread Cutting Part Length | 3/4" |
| Usable Length | 3/4" |
| Coating | Uncoated |
| Chamfer | Plug |
| Tool Type | Thread Forming Tap |
| Measurement Type | Machine Screw |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
