Morse Cutting Tools 36374 Thread Forming Tap, #2 - 56, 1-3/4" OAL x 7/16" LU, Uncoated, H3, Series 2105 - 1030724
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1030724
- ID:
- 869598
| Thread Size | #2 - 56 |
| Thread Diameter Size | #2 |
| Threads Per Inch | 56 |
| Thread Tolerance Class | H3 |
| Overall Length | 1-3/4" |
| Thread Cutting Part Length | 7/16" |
| Coating | Uncoated |
| Chamfer | Bottom |
$29.80
Morse Cutting Tools Thread Forming Tap, #2 - 56, 1-3/4" OAL x 7/16" LU, Uncoated, H3, Series 2105 - 1030724
2105 2-56 H3 FORM BOT BRT
Manufacturer Part Number: 36374
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1030724 |
| Manufacturer Part Number | 36374 |
| Legacy Product Number | MT3736374 |
| HQ Product Code | MRT36374 |
| Series/List # | 2105 |
| Thread Size | #2 - 56 |
| Thread Diameter Size | #2 |
| Threads per Inch | 56 |
| Thread Tolerance Class | H3 |
| Overall Length | 1-3/4" |
| Thread Cutting Part Length | 7/16" |
| Usable Length | 7/16" |
| Coating | Uncoated |
| Chamfer | Bottom |
| Tool Type | Thread Forming Tap |
| Measurement Type | Machine Screw |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
