Morse Cutting Tools 38509 Spiral Point Tap, M8 x 1.25 mm, 2-23/32" OAL, 2 FL, HSS, Uncoated, D5, Series 7501 - 1031184
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1031184
- ID:
- 864558
| Thread Size | M8 x 1.25 |
| Thread Diameter Size | M8 |
| Thread Pitch | 1.25 mm |
| Thread Cutting Part Length | 1-1/8" |
| Thread Tolerance Class | D5 |
| Overall Length | 2-23/32" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Count | 2 |
| Coating | Uncoated |
| Flute Type | Straight |
| Style | Plug |
$12.59
Morse Cutting Tools Spiral Point Tap, M8 x 1.25 mm, 2-23/32" OAL, 2 FL, HSS, Uncoated, D5, Series 7501 - 1031184
7501 M8 x 1.25 S/P_D5
Manufacturer Part Number: 38509
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1031184 |
| Manufacturer Part Number | 38509 |
| Legacy Product Number | MT3838509 |
| HQ Product Code | MRT38509 |
| Series/List # | 7501 |
| Thread Size | M8 x 1.25 |
| Thread Diameter Size | M8 |
| Thread Pitch | 1.25 mm |
| Thread Cutting Part Length | 1-1/8" |
| Thread Tolerance Class | D5 |
| Overall Length | 2-23/32" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Chamfer | Plug |
| Flute Count | 2 |
| Coating | Uncoated |
| Dimension Units | Inch |
| Tool Type | General Purpose Tap |
| Flute Type | Straight |
| End Shape | Spiral Point |
| Style | Plug |
| Measurement Type | Metric |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
