Morse Cutting Tools 95868 Square End Mill, 3/4" Dia. x 3" LOC x 3/4" Shank Dia. x 6" OAL, 4 FL, Carbide, AlTiCrN, Series 5980 - 1031452
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1031452
- ID:
- 806760
| Cutting Diameter | 3/4" |
| Depth of Cut | 3" |
| Overall Length | 6" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiCrN |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| Flute Helix Angle | Variable |
| Coolant Supply Property | External |
$252.11
Morse Cutting Tools 95868 Square End Mill, 3/4" Dia. x 3" LOC x 3/4" Shank Dia. x 6" OAL, 4 FL, Carbide, AlTiCrN, Series 5980 - 1031452
Square End Mill, 3/4" Dia. x 3" LOC x 3/4" Shank Dia. x 6" OAL, 4 FL, Carbide, AlTiCrN, Series 5980
5980 VP2 3/4X3 4F
Manufacturer Part Number: 95868
Trade Name: VP-2 MILL
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1031452 |
| Manufacturer Part Number | 95868 |
| Legacy Product Number | MT4195868 |
| HQ Product Code | MRT95868 |
| Cutting Diameter | 3/4" |
| Connection Diameter Machine Side | 3/4" |
| Depth of Cut Maximum | 3" |
| Overall Length | 6" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiCrN |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Square |
| Applicable Material | Stainless Steel, Cast Iron, Super-Alloys / Titanium |
| Tool Type | High Performance End Mill |
| Decimal Equivalent | 0.75" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | Variable |
| Usable Length | 3" |
| Application | Finishing |
| Length Group | Extra Long |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 5980 |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
