Morse Cutting Tools 95882 Corner Radius End Mill, 1/4" Dia. x 7/16" LOC x 1/4" Shank Dia. x 2" OAL, 4 FL, Carbide, AlTiCrN, Series 5981 - 1031458
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1031458
- ID:
- 806766
| Cutting Diameter | 1/4" |
| Depth of Cut | 7/16" |
| Overall Length | 2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiCrN |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| Flute Helix Angle | Variable |
| Corner Radius | 0.015" |
| Coolant Supply Property | External |
$30.04
Morse Cutting Tools 95882 Corner Radius End Mill, 1/4" Dia. x 7/16" LOC x 1/4" Shank Dia. x 2" OAL, 4 FL, Carbide, AlTiCrN, Series 5981 - 1031458
Corner Radius End Mill, 1/4" Dia. x 7/16" LOC x 1/4" Shank Dia. x 2" OAL, 4 FL, Carbide, AlTiCrN, Series 5981
5981 1/4X7/16 CR .015 4F
Manufacturer Part Number: 95882
Trade Name: VP-2 MILL
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1031458 |
| Manufacturer Part Number | 95882 |
| Legacy Product Number | MT4195882 |
| HQ Product Code | MRT95882 |
| Cutting Diameter | 1/4" |
| Connection Diameter Machine Side | 1/4" |
| Depth of Cut Maximum | 7/16" |
| Overall Length | 2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiCrN |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Corner Radius |
| Applicable Material | Stainless Steel, Cast Iron, Super-Alloys / Titanium |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.25" |
| Corner Radius / Chamfer Width | 0.015" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | Variable |
| Usable Length | 7/16" |
| Application | Finishing |
| Corner Radius | 0.015" |
| Length Group | Stub |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 5981 |
| Single / Double End | Single End |
| Center Cutting | Yes |
| Trade Name | VP2 End Mill |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
