Morse Cutting Tools 95901 Square End Mill, 1/8" Dia. x 1/2" LOC x 1/8" Shank Dia. x 1-1/2" OAL, 4 FL, Carbide, AlTiCrN, Series 5981 - 1031465
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1031465
- ID:
- 806773
| Cutting Diameter | 1/8" |
| Depth of Cut | 1/2" |
| Overall Length | 1-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiCrN |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| Flute Helix Angle | Variable |
| Corner Radius | 0.03" |
| Coolant Supply Property | External |
$19.75
Morse Cutting Tools 95901 Square End Mill, 1/8" Dia. x 1/2" LOC x 1/8" Shank Dia. x 1-1/2" OAL, 4 FL, Carbide, AlTiCrN, Series 5981 - 1031465
Square End Mill, 1/8" Dia. x 1/2" LOC x 1/8" Shank Dia. x 1-1/2" OAL, 4 FL, Carbide, AlTiCrN, Series 5981
5981 VP2 1/8" .030 CR 4F
Manufacturer Part Number: 95901
Trade Name: VP-2 MILL
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1031465 |
| Manufacturer Part Number | 95901 |
| Legacy Product Number | MT4195901 |
| HQ Product Code | MRT95901 |
| Cutting Diameter | 1/8" |
| Connection Diameter Machine Side | 1/8" |
| Depth of Cut Maximum | 1/2" |
| Overall Length | 1-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiCrN |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Corner Radius |
| Applicable Material | Stainless Steel, Cast Iron, Super-Alloys / Titanium |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.125" |
| Corner Radius / Chamfer Width | 0.03" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | Variable |
| Usable Length | 1/2" |
| Corner Radius | 0.03" |
| Length Group | Regular |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 5981 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Single / Double End | Single End |
| Center Cutting | Yes |
| Trade Name | VP-2 Mill |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
