Morse Cutting Tools 61655 Thread Forming Tap, 7/16" - 20, 3-15/16" OAL x 0.866" LU, TiAlN, H8, Series 2106T - 1032173
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1032173
- ID:
- 869532
| Thread Size | 7/16" - 20 |
| Thread Diameter Size | 7/16" |
| Threads Per Inch | 20 |
| Thread Tolerance Class | H8 |
| Overall Length | 3-15/16" |
| Thread Cutting Part Length | 0.866" |
| Coating | TiAlN |
| Chamfer | Plug |
$80.41
Morse Cutting Tools Thread Forming Tap, 7/16" - 20, 3-15/16" OAL x 0.866" LU, TiAlN, H8, Series 2106T - 1032173
7/16-20 Dia. - GH8 - 4 FL - Premium HSS - TiAlN - Plug Thread Forming Tap Series/List #2106T
Manufacturer Part Number: 61655
Trade Name: SINGLE TAP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1032173 |
| Manufacturer Part Number | 61655 |
| Legacy Product Number | MT4261655 |
| HQ Product Code | MRT61655 |
| Series/List # | 2106T |
| Thread Size | 7/16" - 20 |
| Thread Diameter Size | 7/16" |
| Threads per Inch | 20 |
| Thread Tolerance Class | H8 |
| Overall Length | 3-15/16" |
| Thread Cutting Part Length | 0.866" |
| Usable Length | 0.866" |
| Coating | TiAlN |
| Chamfer | Plug |
| Tool Type | High Performance Tap |
| Measurement Type | Inch |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
