Morse Cutting Tools 94746 Thread Forming Tap, M14 x 2 mm, 110 mm OAL, HSS-PM, TiN, D11, Series 2106G - 1032286
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1032286
- ID:
- 869166
| Thread Diameter Size | M14 |
| Thread Pitch | 2 mm |
| Thread Tolerance Class | D11 |
| Overall Length | 110 mm |
| Thread Cutting Part Length | 26 mm |
| Cutting Edge Material | HSS-PM |
| Coating | TiN |
| Chamfer | Plug |
| Flute Type | Straight |
$98.41
Morse Cutting Tools Thread Forming Tap, M14 x 2 mm, 110 mm OAL, HSS-PM, TiN, D11, Series 2106G - 1032286
M14 0-Flute, D11 Series/List # 2106G Thread Forming Tap
Manufacturer Part Number: 94746
Trade Name: SINGLE TAP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1032286 |
| Manufacturer Part Number | 94746 |
| Legacy Product Number | MT4294746 |
| HQ Product Code | MRT94746 |
| Series/List # | 2106G |
| Thread Diameter Size | M14 |
| Thread Pitch | 2 mm |
| Thread Tolerance Class | D11 |
| Overall Length | 110 mm |
| Thread Cutting Part Length | 26 mm |
| Cutting Edge Material | HSS-PM |
| Coating | TiN |
| Chamfer | Plug |
| Flute Type | Straight |
| Measurement Type | Metric |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
