Morse Cutting Tools 29309 Chucking Reamer, 0.2175" Dia. x 0.2075" Shank Dia. x 5" OAL x 1-1/4" LCF, 6 FL, HSS, Series 1655H - 1033492
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1033492
- ID:
- 868265
| Cutting Diameter | 0.2175" |
| Overall Length | 5" |
| Flute Count | 6 |
| Flute Type | Straight |
| Length Chip Flute | 1-1/4" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Helix Angle | 0 Degrees |
| Shank Type | Round |
$36.11
Morse Cutting Tools Chucking Reamer, 0.2175" Dia. x 0.2075" Shank Dia. x 5" OAL x 1-1/4" LCF, 6 FL, HSS, Series 1655H - 1033492
1655 .2175 ST/FL ST/SH
Manufacturer Part Number: 29309
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1033492 |
| Manufacturer Part Number | 29309 |
| Legacy Product Number | MT5029309 |
| HQ Product Code | MRT29309 |
| Series/List # | 1655H |
| Cutting Diameter | 0.2175" |
| Decimal Equivalent | 0.2175" |
| Usable Length | 1-1/4" |
| Overall Length | 5" |
| Connection Diameter Machine Side | 0.2075" |
| Flute Count | 6 |
| Flute Type | Straight |
| Length Chip Flute | 1-1/4" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Dimension Units | Inch |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Helix Angle | 0 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Measurement Type | Inch |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
