Morse Cutting Tools 29325 Chucking Reamer, 0.226" Dia. x 0.2173" Shank Dia. x 6" OAL x 1-1/2" LCF, 6 FL, HSS, Series 1655H - 1033508
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1033508
- ID:
- 868281
| Cutting Diameter | 0.226" |
| Overall Length | 6" |
| Flute Count | 6 |
| Flute Type | Straight |
| Length Chip Flute | 1-1/2" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Helix Angle | 0 Degrees |
| Shank Type | Round |
$37.47
Morse Cutting Tools Chucking Reamer, 0.226" Dia. x 0.2173" Shank Dia. x 6" OAL x 1-1/2" LCF, 6 FL, HSS, Series 1655H - 1033508
1655 .2260 ST/FL ST/SH
Manufacturer Part Number: 29325
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1033508 |
| Manufacturer Part Number | 29325 |
| Legacy Product Number | MT5029325 |
| HQ Product Code | MRT29325 |
| Series/List # | 1655H |
| Cutting Diameter | 0.226" |
| Decimal Equivalent | 0.2260" |
| Usable Length | 1-1/2" |
| Overall Length | 6" |
| Connection Diameter Machine Side | 0.2173" |
| Flute Count | 6 |
| Flute Type | Straight |
| Length Chip Flute | 1-1/2" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Dimension Units | Inch |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Helix Angle | 0 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Measurement Type | Inch |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
