Morse Cutting Tools 29919 Chucking Reamer, 0.9405" Dia. x 0.749" Shank Dia. x 10" OAL x 2-5/8" LCF, 8 FL, HSS, Series 1655H - 1034102
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1034102
- ID:
- 868366
| Cutting Diameter | 0.9405" |
| Overall Length | 10" |
| Flute Count | 8 |
| Flute Type | Straight |
| Length Chip Flute | 2-5/8" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Helix Angle | 0 Degrees |
| Shank Type | Round |
$173.52
Morse Cutting Tools Chucking Reamer, 0.9405" Dia. x 0.749" Shank Dia. x 10" OAL x 2-5/8" LCF, 8 FL, HSS, Series 1655H - 1034102
0.9405" Dia. 8-Flute, Round Shank, Straight Flute, HSS, 10" OAL Chucking Reamer Series/List #1655H
Manufacturer Part Number: 29919
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1034102 |
| Manufacturer Part Number | 29919 |
| Legacy Product Number | MT5029919 |
| HQ Product Code | MRT29919 |
| Series/List # | 1655H |
| Cutting Diameter | 0.9405" |
| Decimal Equivalent | 0.9405" |
| Usable Length | 2-5/8" |
| Overall Length | 10" |
| Connection Diameter Machine Side | 0.749" |
| Flute Count | 8 |
| Flute Type | Straight |
| Length Chip Flute | 2-5/8" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Dimension Units | Inch |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Helix Angle | 0 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Measurement Type | Inch |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
