Morse Cutting Tools 22357 Chucking Reamer, 4.5 mm Dia. x 0.1704" Shank Dia. x 4-1/2" OAL x 1-1/8" LCF, 6 FL, HSS, Series 1655 - 1034425
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1034425
- ID:
- 867063
| Cutting Diameter | 4.5 mm |
| Overall Length | 4-1/2" |
| Flute Count | 6 |
| Flute Type | Straight |
| Length Chip Flute | 1-1/8" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Helix Angle | 0 Degrees |
| Shank Type | Round |
$31.76
Morse Cutting Tools Chucking Reamer, 4.5 mm Dia. x 0.1704" Shank Dia. x 4-1/2" OAL x 1-1/8" LCF, 6 FL, HSS, Series 1655 - 1034425
1655 4.50MM .1772 ST/FL
Manufacturer Part Number: 22357
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1034425 |
| Manufacturer Part Number | 22357 |
| Legacy Product Number | MT5222357 |
| HQ Product Code | MRT22357 |
| Series/List # | 1655 |
| Cutting Diameter | 4.5 mm |
| Decimal Equivalent | 0.1772" |
| Usable Length | 1-1/8" |
| Overall Length | 4-1/2" |
| Connection Diameter Machine Side | 0.1704" |
| Flute Count | 6 |
| Flute Type | Straight |
| Length Chip Flute | 1-1/8" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Dimension Units | Inch |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Helix Angle | 0 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Measurement Type | Metric |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
