Morse Cutting Tools 13127 Jobber Drill, 9.4 mm Dia. x 9.4 mm Shank Dia. x 5" OAL, HSS, Black Oxide, Series 1333 - 1036616
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1036616
- ID:
- 856288
| Cutting Diameter | 9.4 mm |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Length | 81 mm |
| Shank Type | Round |
| Overall Length | 5" |
| Point Angle | 118 Degrees |
| Flute Type | Standard |
| Coating | Black Oxide |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Shape | Standard |
$9.98
Morse Cutting Tools Jobber Drill, 9.4 mm Dia. x 9.4 mm Shank Dia. x 5" OAL, HSS, Black Oxide, Series 1333 - 1036616
1333 9.40MM JL DRL HSS
Manufacturer Part Number: 13127
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1036616 |
| Manufacturer Part Number | 13127 |
| Legacy Product Number | MT5613127 |
| HQ Product Code | MRT13127 |
| Series/List # | 1333 |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter | 9.4 mm |
| Decimal Equivalent | 0.3701" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Length | 81 mm |
| Shank Type | Round |
| Connection Diameter Machine Side | 9.4 mm |
| Tool Type | General Purpose |
| Overall Length | 5" |
| Dimension Units | Inch |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Metric | 9.4 mm |
| Measurement Type | Metric |
| Angle | 118 Degrees |
| Flute Type | Standard |
| Coating | Black Oxide |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Shape | Standard |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
