Morse Cutting Tools 54024 Chucking Reamer, 0.0645" Dia. x 0.0645" Shank Dia. x 1-1/2" OAL x 3/8" LCF, 4 FL, Carbide, Series 5661 - 1036841
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1036841
- ID:
- 868858
| Cutting Diameter | 0.0645" |
| Overall Length | 1-1/2" |
| Flute Count | 4 |
| Flute Type | Straight |
| Length Chip Flute | 3/8" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Helix Angle | 0 Degrees |
| Shank Type | Round |
$37.53
Morse Cutting Tools Chucking Reamer, 0.0645" Dia. x 0.0645" Shank Dia. x 1-1/2" OAL x 3/8" LCF, 4 FL, Carbide, Series 5661 - 1036841
5661 .0645 ST/FL ST/SH
Manufacturer Part Number: 54024
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1036841 |
| Manufacturer Part Number | 54024 |
| Legacy Product Number | MT5854024 |
| HQ Product Code | MRT54024 |
| Series/List # | 5661 |
| Cutting Diameter | 0.0645" |
| Decimal Equivalent | 0.0645" |
| Usable Length | 3/8" |
| Overall Length | 1-1/2" |
| Connection Diameter Machine Side | 0.0645" |
| Flute Count | 4 |
| Flute Type | Straight |
| Length Chip Flute | 3/8" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Dimension Units | Inch |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Helix Angle | 0 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Measurement Type | Inch |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
