Morse Cutting Tools 50629 Countersink, 3/16" Dia. x 2" OAL x 3/16" Shank Dia., 1 FL, 82 Degrees, Carbide, Uncoated, Series 5752 - 1037675
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1037675
- ID:
- 870059
| Cutting Diameter | 3/16" |
| Overall Length | 2" |
| Flute Count | 1 |
| Point Angle | 82 Degrees |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
$24.26
Morse Cutting Tools Countersink, 3/16" Dia. x 2" OAL x 3/16" Shank Dia., 1 FL, 82 Degrees, Carbide, Uncoated, Series 5752 - 1037675
5752 3/16 82 deg 1FL CTSK SC
Manufacturer Part Number: 50629
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1037675 |
| Manufacturer Part Number | 50629 |
| Legacy Product Number | MT6050629 |
| HQ Product Code | MRT50629 |
| Series/List # | 5752 |
| Tool Type | Countersink |
| Cutting Diameter | 3/16" |
| Overall Length | 2" |
| Connection Diameter Machine Side | 3/16" |
| Flute Count | 1 |
| Point Angle | 82 Degrees |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Dimension Units | Inch |
| Coating | Uncoated |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
