Morse Cutting Tools 56390 Countersink, 1-1/4" Dia. x 3-1/2" OAL x 3/4" Shank Dia., 1 FL, 120 Degrees, Carbide, Uncoated, Series 5752 - 1037723
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1037723
- ID:
- 870103
| Cutting Diameter | 1-1/4" |
| Overall Length | 3-1/2" |
| Flute Count | 1 |
| Point Angle | 120 Degrees |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
$185.09
Morse Cutting Tools Countersink, 1-1/4" Dia. x 3-1/2" OAL x 3/4" Shank Dia., 1 FL, 120 Degrees, Carbide, Uncoated, Series 5752 - 1037723
5752 1-1/4" 120 deg 1FL
Manufacturer Part Number: 56390
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1037723 |
| Manufacturer Part Number | 56390 |
| Legacy Product Number | MT6056390 |
| HQ Product Code | MRT56390 |
| Series/List # | 5752 |
| Tool Type | Countersink |
| Cutting Diameter | 1-1/4" |
| Overall Length | 3-1/2" |
| Connection Diameter Machine Side | 3/4" |
| Flute Count | 1 |
| Point Angle | 120 Degrees |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Dimension Units | Inch |
| Coating | Uncoated |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
