Morse Cutting Tools 25579 Countersink, 1/2" Dia. x 2" OAL x 1/4" Shank Dia., 1 FL, 60 Degrees, HSS, Black Oxide, Series 1752 - 1038454
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1038454
- ID:
- 869847
| Cutting Diameter | 1/2" |
| Overall Length | 2" |
| Flute Count | 1 |
| Point Angle | 60 Degrees |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | Black Oxide |
$31.35
Morse Cutting Tools Countersink, 1/2" Dia. x 2" OAL x 1/4" Shank Dia., 1 FL, 60 Degrees, HSS, Black Oxide, Series 1752 - 1038454
1752 1/2" 60 deg 1FL CTSK
Manufacturer Part Number: 25579
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1038454 |
| Manufacturer Part Number | 25579 |
| Legacy Product Number | MT6525579 |
| HQ Product Code | MRT25579 |
| Series/List # | 1752 |
| Tool Type | Countersink |
| Cutting Diameter | 1/2" |
| Overall Length | 2" |
| Connection Diameter Machine Side | 1/4" |
| Flute Count | 1 |
| Point Angle | 60 Degrees |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Dimension Units | Inch |
| Coating | Black Oxide |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
