Morse Cutting Tools 25663 Countersink, 3/4" Dia. x 2-3/4" OAL x 1/2" Shank Dia., 1 FL, 82 Degrees, HSSCo, TiN, Series 1754 - 1038517
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1038517
- ID:
- 869906
| Cutting Diameter | 3/4" |
| Overall Length | 2-3/4" |
| Flute Count | 1 |
| Point Angle | 82 Degrees |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Coating | TiN |
$104.70
Morse Cutting Tools Countersink, 3/4" Dia. x 2-3/4" OAL x 1/2" Shank Dia., 1 FL, 82 Degrees, HSSCo, TiN, Series 1754 - 1038517
1754 3/4" 82 deg 1FL CTSK
Manufacturer Part Number: 25663
Trade Name: HSS-PM
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1038517 |
| Manufacturer Part Number | 25663 |
| Legacy Product Number | MT6525663 |
| HQ Product Code | MRT25663 |
| Series/List # | 1754 |
| Tool Type | Countersink |
| Cutting Diameter | 3/4" |
| Overall Length | 2-3/4" |
| Connection Diameter Machine Side | 1/2" |
| Flute Count | 1 |
| Point Angle | 82 Degrees |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Dimension Units | Inch |
| Coating | TiN |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
