Morse Cutting Tools 52915 Corner Radius End Mill, 3/4" Dia. x 2-1/2" LOC x 3/4" Shank Dia. x 5" OAL, Carbide, Uncoated, 2 Flute, Single End HPE High Performance End Mill Series #5990 - 1038931
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1038931
- ID:
- 806938
| Cutting Diameter | 3/4" |
| Depth of Cut | 2-1/2" |
| Overall Length | 5" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| Flute Helix Angle | Variable |
| Corner Radius | 0.005" - 0.007" |
| Coolant Supply Property | External |
$237.26
Morse Cutting Tools 52915 Corner Radius End Mill, 3/4" Dia. x 2-1/2" LOC x 3/4" Shank Dia. x 5" OAL, Carbide, Uncoated, 2 Flute, Single End HPE High Performance End Mill Series #5990 - 1038931
Corner Radius End Mill, 3/4" Dia. x 2-1/2" LOC x 3/4" Shank Dia. x 5" OAL, 2 FL, Carbide, Uncoated, Series 5990
3/4" x 3/4" x 2 1/2" x 5" 0.0070-0.0100 C/R 2 Flute Single End Carbide HPE High Performance End Mill-Uncoated Series/List #5990
Manufacturer Part Number: 52915
Trade Name: ALLU SPEED
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1038931 |
| Manufacturer Part Number | 52915 |
| Legacy Product Number | MT7152915 |
| HQ Product Code | MRT52915 |
| Cutting Diameter | 3/4" |
| Connection Diameter Machine Side | 3/4" |
| Depth of Cut Maximum | 2-1/2" |
| Overall Length | 5" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Corner Radius |
| Applicable Material | Aluminum / Non-Ferrous Materials |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.75" |
| Corner Radius / Chamfer Width | 0.005" - 0.007" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | Variable |
| Usable Length | 2-1/2" |
| Corner Radius | 0.005" - 0.007" |
| Length Group | Long |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | HPE Ultra-High Performance End Mills |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 5990 |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
