Morse Cutting Tools 52922 Square End Mill, 3/8" Dia. x 1" LOC x 3/8" Shank Dia. x 2-1/2" OAL, Carbide, Uncoated, 2 Flute ,Single End HPE High Performance End Mill Center Cutting End Mill Series #5991 - 1038935
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1038935
- ID:
- 806942
| Cutting Diameter | 3/8" |
| Depth of Cut | 1" |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| Flute Helix Angle | Variable |
| Coolant Supply Property | External |
$69.22
Morse Cutting Tools 52922 Square End Mill, 3/8" Dia. x 1" LOC x 3/8" Shank Dia. x 2-1/2" OAL, Carbide, Uncoated, 2 Flute ,Single End HPE High Performance End Mill Center Cutting End Mill Series #5991 - 1038935
Square End Mill, 3/8" Dia. x 1" LOC x 3/8" Shank Dia. x 2-1/2" OAL, 2 FL, Carbide, Uncoated, Series 5991
3/8" x 3/8" x 1" x 2 1/2" 2 Flute Single End Carbide HPE High Performance End Mill Center Cutting End Mill-Uncoated Series/List #5991
Manufacturer Part Number: 52922
Trade Name: ALLU SPEED
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1038935 |
| Manufacturer Part Number | 52922 |
| Legacy Product Number | MT7152922 |
| HQ Product Code | MRT52922 |
| Cutting Diameter | 3/8" |
| Connection Diameter Machine Side | 3/8" |
| Depth of Cut Maximum | 1" |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Square |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.375" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | Variable |
| Usable Length | 1" |
| Length Group | Regular |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | HPE Ultra-High Performance End Mills |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 5991 |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
