Morse Cutting Tools 12082 Jobber Drill, 3/8" Dia., 3/8" Shank Dia., 5" OAL, 3-5/8" Flute Length, 135 Degrees, Standard Flute, HSS, Black Oxide, Gold Oxide, Series 1384 - 1039678
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1039678
- ID:
- 856137
| Cutting Diameter | 3/8" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Length | 3-5/8" |
| Shank Type | Round |
| Overall Length | 5" |
| Point Angle | 135 Degrees |
| Flute Type | Standard |
| Coating | Black Oxide, Gold Oxide |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Shape | Split |
$8.02
Morse Cutting Tools Jobber Drill, 3/8" Dia., 3/8" Shank Dia., 5" OAL, 3-5/8" Flute Length, 135 Degrees, Standard Flute, HSS, Black Oxide, Gold Oxide, Series 1384 - 1039678
1384 AMBORE 3/8" HD/JL
Manufacturer Part Number: 12082
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1039678 |
| Manufacturer Part Number | 12082 |
| Legacy Product Number | MT7812082 |
| HQ Product Code | MRT12082 |
| Series/List # | 1384 |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter | 3/8" |
| Decimal Equivalent | 0.375" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Length | 3-5/8" |
| Shank Type | Round |
| Connection Diameter Machine Side | 3/8" |
| Tool Type | Heavy Duty |
| Overall Length | 5" |
| Dimension Units | Inch |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Inch | 3/8" |
| Measurement Type | Inch |
| Angle | 135 Degrees |
| Flute Type | Standard |
| Coating | Black Oxide, Gold Oxide |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Shape | Split |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
