Morse Cutting Tools 93962 Solid Carbide Drill, 1.8 mm Dia. x 3 mm Shank Dia. x 1-1/2" OAL x 12.19 mm LCF, 135 Degrees, Miniature, TiAlN, Series 5373T - 1065846
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1065846
- ID:
- 858950
| Cutting Diameter | 1.8 mm |
| Coating | TiAlN |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Angle | 135 Degrees |
| Flute Length | 12.19 mm |
| Overall Length | 1-1/2" |
| Flute Count | 2 |
| Flute Helix Angle | 12 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Point Shape | Split |
$21.75
Morse Cutting Tools Solid Carbide Drill, 1.8 mm Dia. x 3 mm Shank Dia. x 1-1/2" OAL x 12.19 mm LCF, 135 Degrees, Miniature, TiAlN, Series 5373T - 1065846
5373T 1.80MM MINI DRL SC
Manufacturer Part Number: 93962
Trade Name: NANO CUT
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1065846 |
| Manufacturer Part Number | 93962 |
| Legacy Product Number | MT9493962 |
| HQ Product Code | MRT93962 |
| Series/List # | 5373T |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter | 1.8 mm |
| Decimal Equivalent | 0.0709" |
| Length Group | Miniature |
| Coating | TiAlN |
| Connection Diameter Machine Side | 3 mm |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Angle | 135 Degrees |
| Tool Type | Solid Carbide Drills |
| Usable Length | 12.19 mm |
| Length Chip Flute | 12.19 mm |
| Overall Length | 1-1/2" |
| Flute Count | 2 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Dimension Units | Metric |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Metric | 1.8 mm |
| Flute Helix Angle | 12 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Point Shape | Split |
| Measurement Type | Metric |
| Body Material | Carbide |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
