Morse Cutting Tools 80793 Jobber Drill, #42 Dia. x 0.0935" Shank Dia. x 2-1/4" OAL x 1-1/4" Flute Length, 135 Degrees, Standard Flute, Cobalt, Uncoated, Series 330C - 1073363
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1073363
- ID:
- 856016
| Cutting Diameter | #42 |
| Cutting Edge Material | Cobalt |
| Flute Length | 1-1/4" |
| Shank Type | Round |
| Overall Length | 2-1/4" |
| Point Angle | 135 Degrees |
| Flute Type | Standard |
| Coating | Uncoated |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Shape | Split |
$3.64
Morse Cutting Tools Jobber Drill, #42 Dia. x 0.0935" Shank Dia. x 2-1/4" OAL x 1-1/4" Flute Length, 135 Degrees, Standard Flute, Cobalt, Uncoated, Series 330C - 1073363
330C #42 HD/JL DRL COB
Manufacturer Part Number: 80793
Trade Name: MARXMAN
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1073363 |
| Manufacturer Part Number | 80793 |
| Legacy Product Number | MX1080793 |
| HQ Product Code | MRT80793 |
| Series/List # | 330C |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter | #42 |
| Decimal Equivalent | 0.0935 |
| Cutting Edge Material | Cobalt |
| Flute Length | 1-1/4" |
| Shank Type | Round |
| Connection Diameter Machine Side | 0.0935" |
| Overall Length | 2-1/4" |
| Dimension Units | Inch |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Letter/Wire Gauge | #42 |
| Measurement Type | Wire Gauge |
| Angle | 135 Degrees |
| Flute Type | Standard |
| Coating | Uncoated |
| Coolant Supply Property | External |
| Cutting Depth | 1-1/4" |
| Point Shape | Split |
| Shape | Heavy Duty |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
