Morse Cutting Tools 81580 Combination Drill & Countersink, 1/8" Dia. x 4" OAL x 5/16" Shank Dia., 60 Degrees, HSS, Uncoated, Series 496 - 1073901
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1073901
- ID:
- 871773
| Cutting Diameter | 1/8" |
| Overall Length | 4" |
| Point Angle | 60 Degrees |
| Coating | Uncoated |
| Cutting Edge Material | HSS |
$35.48
Morse Cutting Tools Combination Drill & Countersink, 1/8" Dia. x 4" OAL x 5/16" Shank Dia., 60 Degrees, HSS, Uncoated, Series 496 - 1073901
496 #4 COMB DRL/CTSK_HSS
Manufacturer Part Number: 81580
Trade Name: MARXMAN
Country of Manufacture: France
Specifications:
| SKU | 1073901 |
| Manufacturer Part Number | 81580 |
| Legacy Product Number | MX1081580 |
| HQ Product Code | MRT81580 |
| Series/List # | 496 |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter | 1/8" |
| Decimal Equivalent | 0.3125" |
| Point Angle | 60 Degrees |
| Overall Length | 4" |
| Connection Diameter Machine Side | 5/16" |
| Coating | Uncoated |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Tool Type | Combination Drill & Counter Sink |
| Dimension Units | Inch |
| Style | Plain Type |
| Measurement Type | Inch |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
