Morse Cutting Tools 81586 Combination Drill & Countersink, 3/16" Dia. x 4" OAL x 7/16" Shank Dia., 60 Degrees, HSS, Uncoated, Series 496 - 1073904
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1073904
- ID:
- 871774
| Cutting Diameter | 3/16" |
| Overall Length | 4" |
| Point Angle | 60 Degrees |
| Coating | Uncoated |
| Cutting Edge Material | HSS |
$45.03
Morse Cutting Tools Combination Drill & Countersink, 3/16" Dia. x 4" OAL x 7/16" Shank Dia., 60 Degrees, HSS, Uncoated, Series 496 - 1073904
496 #5 COMB DRL/CTSK_HSS
Manufacturer Part Number: 81586
Trade Name: MARXMAN
Country of Manufacture: France
Specifications:
| SKU | 1073904 |
| Manufacturer Part Number | 81586 |
| Legacy Product Number | MX1081586 |
| HQ Product Code | MRT81586 |
| Series/List # | 496 |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter | 3/16" |
| Decimal Equivalent | 0.4375" |
| Point Angle | 60 Degrees |
| Overall Length | 4" |
| Connection Diameter Machine Side | 7/16" |
| Coating | Uncoated |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Tool Type | Combination Drill & Counter Sink |
| Dimension Units | Inch |
| Style | Plain Type |
| Measurement Type | Inch |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
