Morse Cutting Tools 82526 Straight Flute Tap, #3 - 48, 1-13/16" OAL, 3 FL, HSS, Black Oxide, Gold Oxide , H2, Series 114 - 1074263
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1074263
- ID:
- 862988
| Thread Size | #3 - 48 |
| Thread Diameter Size | #3 |
| Threads Per Inch | 48 |
| Thread Standard | NC |
| Thread Cutting Part Length | 1/2" |
| Thread Tolerance Class | H2 |
| Overall Length | 1-13/16" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Count | 3 |
| Coating | Black Oxide, Gold Oxide |
| Flute Type | Straight |
| Style | Plug |
$14.29
Morse Cutting Tools Straight Flute Tap, #3 - 48, 1-13/16" OAL, 3 FL, HSS, Black Oxide, Gold Oxide , H2, Series 114 - 1074263
#3 NC, 48 TPI, 3 -Flute, H2 Plug Straight Flute Tap Series/List #114
Manufacturer Part Number: 82526
Trade Name: MARXMAN
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1074263 |
| Manufacturer Part Number | 82526 |
| Legacy Product Number | MX1082526 |
| HQ Product Code | MRT82526 |
| Series/List # | 114 |
| Thread Size | #3 - 48 |
| Thread Diameter Size | #3 |
| Threads per Inch | 48 |
| Thread Standard | NC |
| Thread Cutting Part Length | 1/2" |
| Thread Tolerance Class | H2 |
| Overall Length | 1-13/16" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Chamfer | 3 to 5 threads |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Count | 3 |
| Tool Type | General Purpose Tap |
| Coating | Black Oxide, Gold Oxide |
| Flute Type | Straight |
| Style | Plug |
| Measurement Type | Machine Screw |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
