Morse Cutting Tools 83514 Rotary File Bit - Carbide Burr, 5/8" Dia. x 1/4" Shank Dia. x 1-3/16" LOC x 2-15/16" OAL, Carbide, Taper Shape 14 Degree Include, Radius End, Uncoated, Series 597 - 1074914
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1074914
- ID:
- 870317
| Cutting Diameter | 5/8" |
| Depth of Cut | 1-3/16" |
| Overall Length | 2-15/16" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Shape | Taper Shape 14 Degree Include, Radius End |
| Angle | 14 Degrees |
| Coating | Uncoated |
| Flute Type | Double Cut |
$61.64
Morse Cutting Tools Rotary File Bit - Carbide Burr, 5/8" Dia. x 1/4" Shank Dia. x 1-3/16" LOC x 2-15/16" OAL, Carbide, Taper Shape 14 Degree Include, Radius End, Uncoated, Series 597 - 1074914
597 BURR SL-5 D/C 5/8"
Manufacturer Part Number: 83514
Trade Name: MARXMAN
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1074914 |
| Manufacturer Part Number | 83514 |
| Legacy Product Number | MX1083514 |
| HQ Product Code | MRT83514 |
| Series/List # | 597 |
| Cutting Diameter | 5/8" |
| Depth of Cut Maximum | 1-3/16" |
| Overall Length | 2-15/16" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Connection Diameter Machine Side | 1/4" |
| Shape | Taper Shape 14 Degree Include, Radius End |
| Dimension Units | Inch |
| Angle | 14 Degrees |
| Coating | Uncoated |
| Flute Type | Double Cut |
| Style | SL-5 |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
