Morse Cutting Tools 3091 Straight Flute Tap, 1-1/8" - 8, 5-7/16" OAL, 4 FL, HSS, H5, Series 2046 - 1441228
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1441228
- ID:
- 862533
| Thread Size | 1-1/8" - 8 |
| Thread Diameter Size | 1-1/8" |
| Threads Per Inch | 8 |
| Thread Standard | NC |
| Thread Cutting Part Length | 2-9/16" |
| Thread Tolerance Class | H5 |
| Overall Length | 5-7/16" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Count | 4 |
| Flute Type | Straight |
| Style | Taper |
| Cutting Direction | Right Hand |
$173.74
Morse Cutting Tools Straight Flute Tap, 1-1/8" - 8, 5-7/16" OAL, 4 FL, HSS, H5, Series 2046 - 1441228
1-1/8" NC, 8 TPI, 4 -Flute, H5 Taper Straight Flute Tap Series/List #2046
Manufacturer Part Number: 3091
Trade Name: FAST TAP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1441228 |
| Manufacturer Part Number | 3091 |
| Legacy Product Number | MT3703091 |
| HQ Product Code | MRT03091 |
| Series/List # | 2046 |
| Thread Size | 1-1/8" - 8 |
| Thread Diameter Size | 1-1/8" |
| Threads per Inch | 8 |
| Thread Standard | NC |
| Thread Cutting Part Length | 2-9/16" |
| Thread Tolerance Class | H5 |
| Overall Length | 5-7/16" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Count | 4 |
| Special Feature | Fast Tap |
| Tool Type | General Purpose Tap |
| Flute Type | Straight |
| Style | Taper |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Measurement Type | Inch |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
