Morse Cutting Tools 3457 Straight Flute Tap, M27 x 3 mm, 5-1/8" OAL, 4 FL, HSS, D5, Series 7500 - 1441593
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1441593
- ID:
- 861605
| Thread Size | M27 x 3 |
| Thread Diameter Size | M27 |
| Thread Pitch | 3 mm |
| Thread Standard | Metric |
| Thread Cutting Part Length | 2-1/2" |
| Thread Tolerance Class | D5 |
| Overall Length | 5-1/8" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Count | 4 |
| Flute Type | Straight |
| Style | Taper |
| Cutting Direction | Right Hand |
$255.43
Morse Cutting Tools Straight Flute Tap, M27 x 3 mm, 5-1/8" OAL, 4 FL, HSS, D5, Series 7500 - 1441593
M27 Metric, 3 mm Pitch, 4 -Flute, D5 Taper Straight Flute Tap Series/List #7500
Manufacturer Part Number: 3457
Trade Name: FAST TAP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1441593 |
| Manufacturer Part Number | 3457 |
| Legacy Product Number | MT3803457 |
| HQ Product Code | MRT03457 |
| Series/List # | 7500 |
| Thread Size | M27 x 3 |
| Thread Diameter Size | M27 |
| Thread Pitch | 3 mm |
| Thread Standard | Metric |
| Thread Cutting Part Length | 2-1/2" |
| Thread Tolerance Class | D5 |
| Overall Length | 5-1/8" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Dimension Units | Metric |
| Flute Count | 4 |
| Special Feature | Fast Tap |
| Tool Type | General Purpose Tap |
| Flute Type | Straight |
| Style | Taper |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Measurement Type | Metric |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
