Morse Cutting Tools 3583 Straight Flute Tap, 1-1/2" - 24, 4" OAL, 8 FL, HSS, H4, Series 2046 - 1441719
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1441719
- ID:
- 863812
| Thread Size | 1-1/2" - 24 |
| Thread Diameter Size | 1-1/2" |
| Threads Per Inch | 24 |
| Thread Cutting Part Length | 1-1/2" |
| Thread Tolerance Class | H4 |
| Overall Length | 4" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Count | 8 |
| Flute Type | Straight |
| Style | Plug |
| Cutting Direction | Right Hand |
$456.63
Morse Cutting Tools Straight Flute Tap, 1-1/2" - 24, 4" OAL, 8 FL, HSS, H4, Series 2046 - 1441719
1-1/2" 24 TPI, 8 -Flute, H4 Plug Straight Flute Tap Series/List #2046
Manufacturer Part Number: 3583
Trade Name: FAST TAP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1441719 |
| Manufacturer Part Number | 3583 |
| Legacy Product Number | MT3703583 |
| HQ Product Code | MRT03583 |
| Series/List # | 2046 |
| Thread Size | 1-1/2" - 24 |
| Thread Diameter Size | 1-1/2" |
| Threads per Inch | 24 |
| Thread Cutting Part Length | 1-1/2" |
| Thread Tolerance Class | H4 |
| Overall Length | 4" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Count | 8 |
| Special Feature | Fast Tap |
| Tool Type | General Purpose Tap |
| Flute Type | Straight |
| Style | Plug |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Measurement Type | Inch |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
