Morse Cutting Tools 99332 Ball Nose End Mill, 1/2" Dia. x 0.427" LOC x 1/2" Shank Dia. x 6" OAL, 4 FL, Carbide, AlTiSiN, Series 5922 - 1599775
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1599775
- ID:
- 855449
| Cutting Diameter | 1/2" |
| Depth of Cut | 0.427" |
| Overall Length | 6" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiSiN |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$250.24
Morse Cutting Tools Ball Nose End Mill, 1/2" Dia. x 0.427" LOC x 1/2" Shank Dia. x 6" OAL, 4 FL, Carbide, AlTiSiN, Series 5922 - 1599775
1/2" Dia. x 1/2" Shank x 0.427 DOC x 6" OAL, Carbide nACo, 4 Flute, Round, Ballnose End Mill Series/List #5922
Manufacturer Part Number: 99332
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1599775 |
| Manufacturer Part Number | 99332 |
| Legacy Product Number | MT9399332 |
| HQ Product Code | MRT99332 |
| Series/List # | 5922 |
| Cutting Diameter | 1/2" |
| Connection Diameter Machine Side | 1/2" |
| Depth of Cut Maximum | 0.427" |
| Overall Length | 6" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiSiN |
| Flute Count | 4 |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.5" |
| Dimension Units | Inch |
| Shank Type | Round |
| Usable Length | 2" |
| Neck Diameter | 0.323" |
| Neck Length | 2" |
| Length Group | Regular |
| End Shape | 270 Degrees Spherical Ball |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | 270 Degrees Spherical Ball |
| Center Cutting | Yes |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
