GWS 3/8" Diam 5 Flute Solid Carbide 0.01" Corner Radius End Mill AlCr Finish, 2" OAL, 1/2" LOC, 3/8" Shank Diam, 38° Helix, RH Cut, RH Flute 311524 - 18950352
Brand: GWS Tool Group- SKU:
- 18950352
- ID:
- 615516
$64.03
GWS 3/8" Diam 5 Flute Solid Carbide 0.01" Corner Radius End Mill AlCr Finish, 2" OAL, 1/2" LOC, 3/8" Shank Diam, 38° Helix, RH Cut, RH Flute
Manufacturer Part #: 311524
S/N: 18950352
UNSPSC: 27112803
(Minimum Order Quantity=1, Package Quantity=1)
Specifications:
| Mill Diameter (Inch) | 3/8in |
| Mill Diameter (Decimal Inch) | 0.3750in |
| Mill Diameter (mm) | 9.53mm |
| Number Of Flutes | 5 |
| Length of Cut (Inch) | 1/2in |
| Length of Cut (mm) | 12.70mm |
| Single Or Double End | Single |
| End Mill Material | Solid Carbide |
| Coating/Finish | FX3 |
| Overall Length (Inch) | 2in |
| Centercutting | Yes |
| Flute Direction | Right Hand |
| Corner Radius (Decimal Inch) | 0.0100 |
| Variable Index | Yes |
| Variable Helix | Yes |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Coolant Through | No |
| Pitch | Normal |
| Overall Length (Decimal Inch) | 2.0000in |
| Chipbreaker | No |
| End Type | Corner Radius |
| Length Of Cut (Decimal Inch - 4 Decimals) | 0.1800in |
| Length Type | Short |
| Flute Type | Spiral |
| Extended Reach | No |
| Shank Type | Straight-Cylindrical |
| Material Removal Type | Roughing & Finishing |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.3750 |
| Shank Diameter (Inch) | 3/8in |
| Shank Diameter Tolerance | h6 |
| Primary Workpiece Material | Steel, Stainless Steel, Superalloys & Titanium |
| Primary Workpiece Material Code | P, M, S |
| UNSPSC Code | 27112803 |
| Secondary Workpiece Material | Cast Iron |
| Secondary Workpiece Material Code | K |
| Material Grade | Submicron |
| Series | 2205 |
| Material Application | Steel, Stainless Steel, Superalloys & Titanium, Cast Iron |
| Coating Classification | Uncoated |
| For Use With. | End Mill Toolholders |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
