Vestil 55 Gal Drum Carrier/Rotator/Boom 800 Lb Capacity, For 1 Drum HDC-305-72-DC - 30123442
Brand: Vestil- SKU:
- 30123442
- ID:
- 457877
$5,649.36
Vestil 55 Gal Drum Carrier/Rotator/Boom 800 Lb Capacity, For 1 Drum
Manufacturer Part #: HDC-305-72-DC
S/N: 30123442
UNSPSC: 24101900
(Minimum Order Quantity=1, Package Quantity=1)
Specifications:
| Equipment Type | Drum Carrier |
| Overall Width | 72.5000in |
| Drum Capacity | 55 |
| Overall Height | 92.4375in |
| Overall Depth | 39.9375in |
| Material | Steel |
| Lift Mechanism | DC Electric |
| Number Of Drums | 1 |
| Control Type | Hand |
| Wheel Material | Glass Filled Nylon |
| Wheel Configuration | (2) Swivel & (2) Rigid Casters |
| Swivel Casters | Yes |
| Holding Mechanism | Chain |
| Assembled | Yes |
| Load Capacity Range (Lb.) | 400.000 to 999.000 |
| Number Of Wheels | 4 |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
