KEO 1/2" Head Diam, 1/4" Shank Diam, 3 Flute 82° Cobalt Countersink Bright Finish, 1-7/8" OAL, Single End, Straight Shank, Right Hand Cut 54013 - 31484652
Brand: KEO- SKU:
- 31484652
- ID:
- 712048
$23.83
KEO 1/2" Head Diam, 1/4" Shank Diam, 3 Flute 82° Cobalt Countersink Bright Finish, 1-7/8" OAL, Single End, Straight Shank, Right Hand Cut
Manufacturer Part #: 54013
S/N: 31484652
UNSPSC: 27112812
(Minimum Order Quantity=1, Package Quantity=1)
Specifications:
| Head Diameter (Inch) | 1/2in |
| Head Diameter (mm) | 12.70mm |
| Head Diameter (Decimal Inch) | 0.5000 |
| Included Angle | 82 |
| Number Of Flutes | 3 |
| Tool Material | Cobalt Steel |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Minimum Cutting Diameter (Inch) | 1/2 |
| Minimum Cutting Diameter (mm) | 12.70 |
| Shank Diameter (mm) | 6.35mm |
| Shank Diameter (Inch) | 1/4in |
| Overall Length (Decimal Inch) | 1.2500in |
| Overall Length (mm) | 48mm |
| Coating/Finish | Bright/Uncoated |
| Shank Type | Straight-Cylindrical |
| Countersink Head Only | No |
| End Type | Single |
| Attachment Method | Shank |
| Shank Length (Inch) | 1-1/4in |
| Shank Length (Decimal Inch) | 1.2500in |
| Shank Material | Cobalt |
| UNSPSC Code | 27112812 |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.

