Tingley Size XL Blue Arc Flash Overall 0.38mm PVC/Nomex - Arc Rating 14 Cal/Cm18, Plain Front Closure, Therm-O-Rad Sealed Seams, Hook & Loop Ankles, Plain Front Fly O44041.XL - 31659667
Brand: Tingley- SKU:
- 31659667
- ID:
- 488301
$141.85
Tingley Size XL Blue Arc Flash Overall 0.38mm PVC/Nomex - Arc Rating 14 Cal/Cm18, Plain Front Closure, Therm-O-Rad Sealed Seams, Hook & Loop Ankles, Plain Front Fly
Manufacturer Part #: O44041.XL
S/N: 31659667
UNSPSC: 46181500
UPC: 081138001060
(Minimum Order Quantity=1, Package Quantity=1)
Specifications:
| Garment Style | Bib Overalls |
| Protection Type | Arc Flash |
| Size | X-Large |
| Material | Nomex |
| Inseam Length | 31in |
| Garment Type | Arc Flash |
| Standards | Arc Rating 14 Cal/sq cm |
| Cuff Style | Hook & Loop |
| Material Thickness | 0.38mm |
| Material Weight | 10.5oz |
| Ankle Style | Hook & Loop |
| Seam Style | Therm-O-Rad Sealed |
| Features | Acids-Resistant, Alcohols-Resistant, Mildew-Resistant, Non-Conductive, Non-Corrosive, Oil-Resistant, Salts & Alkalies-Resistant, Waterproof |
| Waist Size (Inch) | 44 to 46 |
| Certification Type | Arc Rating 14 Cal/sq cm |
| Material Weight (oz.) | 10.50 |
| Material Thickness (mm) | 0.38 |
| Closure Type | Button |
| Inseam (Inch) | 31 |
| Fly Type | Plain Front |
| Package Quantity | 1 |
| Product Service Code | 4240 |
| Maximum Arc Flash Protection | 14cal/sq-cm |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.